Egzamin CNaVT: co? gdzie? jak?

Różnego rodzaju certyfikaty językowe to doskonała okazja do tego by sprawdzić, na jakim poziomie aktualnie jesteśmy. To też bardzo cenny dokument, który poświadcza nasze umiejętności językowe, który może okazać się atrakcyjny na przykład dla naszego przyszłego pracodawcy. Tego typu certyfikaty często także są przepustką do studiowania na zagranicznej uczelni. CNaVT to właśnie egzamin z języka niderlandzkiego, który zdawać możemy praktycznie na całym świecie. W tym poście postaram się Wam go nieco przybliżyć.

CNaVT – ogólne informacje

Egzamin ten organizowany jest przez Uniwersytet w Leuven pod nadzorem Niderlandzkiej Unii Językowej (Taalunie). Zdawać go może każdy, kto uczy się niderlandzkiego jako języka obcego i chce w oficjalny sposób poświadczyć znajomość tego języka. Do egzaminu można podejść w różnych ośrodkach i instytucjach, które znajdują się na całym świecie. Zadania bazują na Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego.

Photo by Green Chameleon on Unsplash

Jakie są rodzaje egzaminów?

Egzamin CNaVT wyróżnia 5 różnych egzaminów na różnych poziomach:

  • Maatschappelijk Informeel A2 – egzamin, stóry poświadcza znajomość języka niderlandzkiego na poziomie podstawowym, który pozwala nam się odnaleźć w nieformalnych sytuacjach w życiu codziennym.
  • Maatschappelijk Formeel B1 – umiejętność radzenia sobie w bardziej oficjalnych sytuacjach życia codziennego w krajach niderlandzkojęzycznych.
  • Educatief Startbekwaam B2 – egzamin dla tych osób, które chciałyby podjęć naukę na uczelni w Belgii czy Holandii.
  • Zakelijk Professioneel B2 – ten egzamin również dotyczy poziomu B2, z ukierunkowaniem na życie zawodowe w kraju niderlandzkojęzycznym.
  • Educatief Professioneel C1 – egzamin dla osób zaawansowanych, które chcą potwierdzić znajomość języka zarówno w sferze biznesowej jak i edukacyjnej.

Jak dokładnie wygląda egzamin?

Każdy egzamin składa się z trzech części: dwóch pisemnych oraz ustnej. W tym podpunkcie opiszę Wam jak dokładnie wyglądają poszczególne części na podstawie mojego egzaminu “Maatschappelijk Formeel B1”, który zdawałem w maju 2021 roku.

Jeśli chodzi o szczegółowy harmonogram egzaminu to dostałem go już prawie miesiąc wcześniej, dzięki czemu dokładnie mogłem to wszystko zaplanować. W moim przypadku egzamin rozpocząłem o godzinie 12:10, natomiast całość zakończyła się ok. 19.30 – na egzamin ustny wchodziłem jako ostatnia osoba.

Ogólnie ze strukturą całego egzaminu możecie zapoznać się na stronie internetowej CNaVT, gdzie znajdziecie także przykładowe arkusze egzaminacyjne. I dokładnie tak wygląda ten egzamin:

Deel A – luisteren en schrijven

Część pierwsza, czyli słuchanie i pisanie. W moim przypadku ta część zaplanowana była jako druga. Jak już na początku możecie zauważyć, w tym egzaminie nie ma takiego mocnego podziału na poszczególne zdolności językowe, jak ma to w przypadku egzaminu NT2. CNaVT to także mniejsza ilość zadań, a także zupełnie inny ich typ. Bo w każdej części zadania są zaledwie dwa.

Pierwsze zadanie to jakiś formularz, który musimy uzupełnić brakującymi informacjami na podstawie nagrania, które usłyszymy dwa razy. Odpowiedzi nie musimy zapisywać pełnymi zdaniami, liczy się treść.

Drugie zadanie jest już znacznie trudniejsze. A jeśli nie trudniejsze to napewno dużo bardziej czasochłonne. Tutaj również mamy do czynienia z nagraniem, które odtwarzane jest dwa razy. W trakcie nagrania możemy robić sobie notatki. Następnie na podstawie usłyszanych informacji musimy napisać nieco dłuższą wypowiedź pisemną na dany temat. W moim przypadku był to artykuł na temat pewnej organizacji charytatywnej.

W tej części dozwolone, podobnie jak w części B, dozwolone jest korzystanie ze słowników. Jednocześnie należy pamiętać, że część ta trwa 70 minut, wliczając w to oczywiście czas nagrań oraz odstępy między zadaniami. Wbrew pozorom nie jest to jakoś super dużo, więc podczas pisania artykułu gdzieś tam co jakiś czas na zegarek musiałem zerkać.

Deel B – lezen en schrijven

Od tej części rozpoczęła się moja przygoda z egzaminem CNaVT. Tak jak już wspomniałem wcześniej, tutaj także można było korzystać ze słowników, natomiast całość trwała 70 minut. Do rozwiązania również był dwa zadania, a ich format bardzo przypominał ten z części A: pierwsze zadania, czyli taka uzupełnianka na podstawie informacji z tekstu oraz zadanie drugie, gdzie na podstawie informacji zawartych na zdjęciach musimy napisać dłuższą formę pisemną. W moim przypadku była to reklamacja.

Warto dobrze przyjrzeć się zdjęciom. Tam zawarte są praktycznie wszystkie informacje, które w naszej wypowiedzi powinny się znaleźć. Warto zawsze sprawdzić, czy zawarliśmy w tekście wszystko to, o co proszono nas w poleceniu.

Deel C – spreken

Część ustna także składa się z dwóch zadań. Tutaj już korzystanie ze słowników nie jest dozwolone, jednakże jak najbardziej możemy tworzyć sobie jakieś własne notatki. Swoją wypowiedź ustną również musimy przygotować na podstawie zdjęć, które widzimy. Mamy oczywiście kilka minut na przygotowanie swojej wypowiedzi. Po tym pojawią się także pytania ze strony osoby egzaminującej. Warto również pamiętać, że nasze wypowiedzi podczas egzaminu ustnego są nagrywane.

Gdzie i kiedy zdawać egzamin CNaVT?

Dobra informacja jest taka, że egzamin można zdawać praktycznie na całym świecie, także w Polsce. Minus natomiast jest taki, że egzamin odbywa się tylko raz w roku, dlatego warto mocno pilnować terminów.

Zapisy zaczynają się zawsze w marcu, natomiast egzaminy odbywają się w maju. Warto mieć to na uwadze, jeśli zamierzacie w przyszłości zdawać ten egzamin. Z tego też powodu zdarza się, że niektóre osoby podczas jednej sesji zdają więcej niż jeden egzamin.

Listę ośrodków, które mogą przeprowadzać egzaminy w Polsce znaleźć możecie tutaj! Nie jest jednak powiedziane, że w danym roku we wszystkich tych ośrodkach egzaminy będą się odbywać. Dlatego też je zdecydowałem się na egzamin w Warszawie, gdyż w Poznaniu w tym roku nie było niestety takiej możliwości.

Jeśli chodzi o cenę, to ta jest różna, chociażby w zależności od kraju, w którym egzamin zdajemy. Standardowa cena egzaminu to 67,50 euro, jednakże w przypadku krajów Europy Wschodniej takich jak Polska, Węgry czy Słowacja cena wynosi 17,50 euro.

Należy jednak pamiętać, że wysokość opłaty zależna jest także od konkretnego ośrodka, w którym zdajemy egzamin, gdyż do ceny należy także doliczyć koszty administracyjne, którą są różne w zależności od ośrodka. Dla przykładu mój egzamin kosztował 380zł. Z tego co pamiętam, to chyba w Krakowie było znacznie taniej, jednakże w moim przypadku to totalnie nie po drodze.

Czy warto zdawać egzamin CNaVT?

Egzamin ten to ciekawa opcja na sprawdzenie się, na jakim poziomie aktualnie się znajdujemy. Co ważne, bez problemu możemy go zdawać w Polsce, a wszystko odbywa się w ciągu jednego dnia i jest to sobota. Cenowo również egzamin nie wychodzi jakoś drogo, jeśli porównamy to chociażby z innymi certyfikatami językowymi.

Jeśli zainteresował Was egzamin CNaVT to zachęcam Was do zajrzenia na stronę internetową poświęconą temu egzaminowi, gdzie znajdziecie wszelkie dodatkowo informacje, a także będziecie mogli dokonać zapisów na egzamin, gdy te będą już otwarte.

Sposoby na urozmaicenie nauki niderlandzkiego (i nie tylko!)

Nudzi Cię ciągłe siedzenie przed podręcznikami, wkuwanie słówek i wielu zasad gramatycznych? Może warto pomyśleć o tym, jak urozmaicić swoją naukę języka niderlandzkiego? Jak wplatać proces nauki w nasze życie codzienne? Wbrew pozorom jest na to kilka ciekawych sposobów, które ja na codzień staram się wykorzystywać. Jesteś ciekaw, jakie sposoby mam na myśli? Przeczytaj tego posta!

Continue reading “Sposoby na urozmaicenie nauki niderlandzkiego (i nie tylko!)”

De czy het? Oto jest pytanie!

Rodzajniki to takie małe elementy w zdaniu, które jednak potrafią przysporzyć nieco problemów uczącym się języka niderlandzkiego. Wbrew pozorom znajomość rodzajnika jest bardzo ważna, o czym możemy się przekonać chociażby w momencie nauki stosowania odpowiednich form przymiotników. Tak to już niestety z tymi językami jest, że często jedno łączy się z drugim. Na szczęście są obecnie dostępne aplikacje na smartfony, które w tej kwestii mogą okazać się dla Was bardzo pomocne.

Continue reading “De czy het? Oto jest pytanie!”

Jak uczyć się samodzielnie języka niderlandzkiego?

Język niderlandzki nie jest popularnym wyborem, jeśli chodzi o języki obce, których chętnie uczymy się w Polsce. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że językiem niderlandzkim nie posługuje się na świecie aż tak dużo ludzi, jeśli porównamy to z językiem chińskim, angielski, hiszpańskim czy francuskim. Mogłoby się więc wydawać, że samodzielna nauka tego języka może być dość problematyczna. Nic bardziej mylnego, gdyż dzisiaj dostępność różnego rodzaju materiałów, zwłaszcza w Internecie, jest całkiem spora. A wiem, co mówię, gdyż swoją przygodę z językiem niderlandzkim również rozpocząłem od samodzielnej nauki, więc trochę ten temat udało mi się zgłębić.

Continue reading “Jak uczyć się samodzielnie języka niderlandzkiego?”