De czy het? Oto jest pytanie!

De czy het, czyli rodzajniki niderlandzkie

Rodzajniki to takie małe elementy w zdaniu, które jednak potrafią przysporzyć nieco problemów uczącym się języka niderlandzkiego. Wbrew pozorom znajomość rodzajnika jest bardzo ważna, o czym możemy się przekonać chociażby w momencie nauki stosowania odpowiednich form przymiotników. Tak to już niestety z tymi językami jest, że często jedno łączy się z drugim. Na szczęście są obecnie dostępne aplikacje na smartfony, które w tej kwestii mogą okazać się dla Was bardzo pomocne.

O wspomnianych powyżej aplikacjach pisałem już przy okazji mojego pierwszego artykułu na tym blogu “Jak samodzielnie uczyć się języka niderlandzkiego?”. Dzisiaj skupię się na dwóch aplikacjach, z których miałem okazję korzystać i zobaczymy, która z nich w praktyce lepiej się sprawdza. Ale najpierw krótki wstęp na temat rodzajników w języku niderlandzkim.

Rodzajniki w języku niderlandzkim

Rodzajniki możemy podzielić na określone i nieokreślone. W przypadku tych drugich większego problemu nie ma: w liczbie pojedynczej używamy formy “een”, natomiast w liczbie mnogiej rodzajnika już nie ma. 🙂

Sprawa trochę bardziej komplikuje się w przypadku rodzajników określonych. “De” używamy dla rodzaju męsko-żeńskiego, natomiast “het” dla rodzaju nijakiego. Brzmi banalnie prosto, choć w praktyce okazuje się to nieco trudniejsze.

Oczywiście istnieje kilka podstawowych zasad, jak chociażby ta, że każdy rzeczownik w liczbie mnogiej przyjmuje rodzajnik określony “de”, natomiast w przypadku zdrobnień jest to zawsze “het’. Ale od zasady zawsze muszą być jakieś wyjątki. I tak na przykład nazwy osób czy członków rodziny występują prawie zawsze z “de”. No właśnie, prawie! Bo już dziewczynka to “het meisje”, a dziecko to “het kind”.

W języku niderlandzkim istnieje kilka zasad, które mogą nam pomóc w wyborze odpowiedniego rodzajnika. Jednakże trzeba uważać, gdyż mogą pojawiać się wyjątki, jak w przykładzie powyższym.

Zapewne w każdej książce do gramatyki znajdziecie więcej zasad, które pomogą Wam z zapamiętywaniem prawidłowego rodzajnika. W książce “Niderlandzki. Gramatyka z ćwiczeniami” autorstwa Katarzyny Wiercińskiej, o której pisałem tutaj, także taka tabelka się znajduje. Oprócz niej także mnóstwo innych zasad związanych z rodzajnikami, jak kiedy używać rodzajnika nieokreślonego, kiedy określonego, a kiedy rodzajniki możemy, a wręcz powinniśmy sobie całkowicie odpuścić.

Rodzajnik de czy het – przydatne aplikacje

Ja jednak dzisiaj miałem skupić się na dwóch aplikacjach, które podczas samodzielnej nauki języka niderlandzkiego mogą okazać się dla Was bardzo przydatne. Te aplikacje to: “De Het” oraz “De of het”.

“De Het”

Aplikacja “De Het”, czyli ta z czarną literkę d oraz białą literką h na pomarańczowym tle. Obsługa jej jest banalnie prosta: wpisujemy interesujący nas rzeczownik w szarym polu z napisem “zoek”, a następnie pojawia się on nam z odpowiednim rodzajnikiem.

Aplikacja “De Het” pozwala nam w bardzo szybki i łatwy sposób, z jakim rodzajnikiem łączy się konkretny rzeczownik.

Na powyższych zrzutach ekranu możecie sobie podejrzeć, jak to rzeczywiście w praktyce wygląda. Jeśli macie problem z zapamiętaniem danego słówka możecie je sobie dodać do ulubionych (favorieten), poprzez kliknięcie “Voeg toe aan favorieten”. Kilkając definitie zostaniecie przekierowani na Wiktionary, gdzie znajdziecie definicję danego słówka, ale także takie przydatne informacje jak jego liczbę mnogą, formą zdrobniałą czy synonimy.

W aplikacji znajduje się także zakładka “Regels”, w której znajdziecie kilka zasada czy wskazówek, czym kierować się przy doborze rodzajnika. Zasady te napisane są po niderlandzku.

Ostatnia zakładka to “Spel”, czyli prosta gra, w której możecie wybrać poziom trudności (niveau) oraz sprawdzić swoją znajomość rodzajników. Szczerze mówiąc wcześniej zaglądałem do aplikacji głównie po to, by sprawdzić konkretne słówko, więc nawet nie zwróciłem uwagi na tę grę.

„De of Het”

To druga z aplikacji, z której możecie korzystać, jeśli macie wątpliwości co do rodzajnika. Logo tej aplikacji to napis „De of het” na tle holenderskiej flagi. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że aplikacja ta jest zaprojektowana w jeszcze prostszy sposób.

W odróżnieniu do poprzedniej aplikacji, ta w całości jest w języku angielskim. W dolnym menu mamy dwie zakładki: wyszukiwarka słówek oraz zakładka z zasadami. Ciekawą opcją jest także to, że po wyszukaniu konkretnego rzeczownika od razu widzimy, czy ma tutaj zastosowanie jakaś konkretna reguła czy nie. W przypadku tej aplikacji musimy się także liczyć z pojawiającymi się reklamami.

Która aplikacja lepsza?

Obie aplikacje dostępne są bezpłatnie w App Store. Tej drugiej nie mogłem znaleźć w sklepie Google Play. Warto także dodać, że w obu przypadkach z aplikacji możemy korzystać także wtedy, kiedy nie mamy połączenia internetowego.

Zarówno jedna, jak i druga aplikacja, spełniają swoją rolę i mocno ułatwiają nam nasz proces nauki języka niderlandzkiego. Osobiście na codzień wybieram aplikację “De Het”, którą opisywałem jako pierwszą. Zdecydowanie sporym jej plusem jest to, że w całości jest ona w języku niderlandzkim. Odnośniki do stron na Wiktionary również czasami okazują się bardzo przydatne, a także ogólnie mam wrażenie, że aplikacja jest bardziej przejrzysta i bardziej przyjazna w użytkowaniu.

A jak to wygląda u Was jeśli chodzi o rodzajniki w języku niderlandzkim? Macie z nimi jakiś większy problem? Jak sobie z nimi radzicie i z jakich pomocy korzystacie? Jeśli dotychczas nie znaliście żadnej z tych aplikacji to polecam je wypróbować. A jeśli je znacie, dajcie znać, co o nich myślicie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: