Jak uczyć się samodzielnie języka niderlandzkiego?

Język niderlandzki nie jest popularnym wyborem, jeśli chodzi o języki obce, których chętnie uczymy się w Polsce. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że językiem niderlandzkim nie posługuje się na świecie aż tak dużo ludzi, jeśli porównamy to z językiem chińskim, angielski, hiszpańskim czy francuskim. Mogłoby się więc wydawać, że samodzielna nauka tego języka może być dość problematyczna. Nic bardziej mylnego, gdyż dzisiaj dostępność różnego rodzaju materiałów, zwłaszcza w Internecie, jest całkiem spora. A wiem, co mówię, gdyż swoją przygodę z językiem niderlandzkim również rozpocząłem od samodzielnej nauki, więc trochę ten temat udało mi się zgłębić.

Moje początki z językiem niderlandzkim

Tak jak już wcześniej wspomniałem, moją przygodę z językiem niderlandzkim zacząłem od totalnie samodzielnej nauki. Dlaczego zdecydowałem się na tę formę uczenia się języka? Powód jest prosty. Nie chciałem płacić za żadne kursy językowe. Chciałem dać sobie czas na poznania podstaw języka i zobaczenie, czy język ten mi “leży”. Mogło się okazać, że to była tylko chwilowa zachcianka. Tak się na szczęście nie stało. Od ponad roku regularnie uczę się niderlandzkiego, język podoba mi się nadal tak samo, a zapał mam dokładnie taki sam, jak na początku. A może i nawet większy!

Aktualnie uczę się zarówno samodzielnie, jak i na prywatnych lekcjach z lektorem online. Na codzień staram się jak najwięcej czytać czy słuchać po niderlandzku. Aktualnie w moim telefonie komórkowym język został przeze mnie także zmieniony na niderlandzki. Ale jak to wyglądało u mnie na początku? Z jakich materiałów dokładnie korzystałem? Poniżej przygotowałem dla Was dokładną listę.

Z czego uczyłem się niderlandzkiego?

Książki

  • “Niderlandzki nie gryzie”, wyd. Edgard

To jest moja pierwsza książka do języka niderlandzkiego, z której się uczyłem. Książka polecana jest do samodzielnej nauki i ja również mogę się pod tym stwierdzeniem podpisać. Podręcznik podzielony jest tematycznie na rozdziały, w których poznajemy przydatne słownictwo oraz uczymy się różnych zagadnień gramatycznych. W książce nie brakuje różnego rodzaju ćwiczeń do wykonania, pod koniec każdego rozdziału jest także mini-słowniczek z nowo poznanymi słówkami, a także dołączona jest płyta z nagraniami. Podręcznik ten jest raczej łatwy w użytkowaniu, dlatego też świetnie sprawdza się w przypadku osób totalnie początkujących, które samodzielnie uczą się języka niderlandzkiego.

Warto także dodać, że na rynku obecny poziom z tej serii, a mianowicie “Niderlandzki nie gryzie dla średniozaawansowanych”, który również dobrze może się sprawdzić jako kolejny etap naszej przygody z niderlandzkim.

  • “Niderlandzki. Gramatyka z ćwiczeniami” wyd. Edgard, autorka: Katarzyna Wiercińska

Kolejna pozycja wydawnictwa Edgard to książka do gramatyki, która również okazała się być bardzo przydatna w moim procesie nauki języka niderlandzkiego. Wszystkie najważniejsze zagadnienia gramatyczne w jednym miejscu, jasno wytłumaczone, z ćwiczeniami do każdego zagadnienia. Oprócz tego na końcu książki znajdziecie także bardzo przydatne tabelki jak ta z nieregularnymi czasownikami czy z popularnymi wyrażeniami przyimkowymi.

Darmowe materiały w Internecie

W Internecie również możemy znaleźć mnóstwo materiałów do nauki języka niderlandzkiego. Na samym YouTubie znajdziecie kilkanaście kanałów, które skupiają się na nauczaniu tego właśnie języka. Poniżej zamieszczam Wam listę tych, które mi odpowiadały najbardziej.

Stronę oraz kanał na Youtube prowadzi Holender Bart de Pau – nauczyciel języka niderlandzkiego, który organizuje kursy online, a także letnie i zimowe kursy języka w Holandii. Na jego stronie nie brakuje także darmowych materiałów, jak na przykład świetny kurs słownictwa dla początkujących. “1000 most common words in Dutch” to 40 lekcji, z czego na każdej lekcji poznacie 25 nowych słówek. Lekcje są tematyczne, nie brakuje w nich także różnego rodzaju ciekawostek dotyczących Holandii. Po ukończeniu kursu i zdanym teście otrzymujecie dyplom jak ten mój poniżej. 🙂

Na uwagę zasługują także filmiki z serii “Heb je zin?”, czyli seria filmików. Świetne jest to, że każdy filmik skupia się na innym zagadnieniu gramatycznym, dzięki czemu uczymy się gramatyki w praktyce. Dodatkowo, lektor w tych filmikach mówi wolno i bardzo wyraźnie, a dodatkowo dostępny jest także tekst. Poniżej zostawiam Wam linka, myślę że naprawdę warto tam sobie zajrzeć.

TaalEffect to natomiast kanał, który prowadzony jest przez Aleksandrę. Poniższy filmik, który podlinkowałem Wam poniżej oglądałem naprawdę wiele razy, ale muszę przyznać, że to właśnie dzięki temu filmikowi udało mi się całkiem nieźle opanować holenderską wymowę. A ta w tym języku jest dość ważna, a początkowo to właśnie ten aspekt może wydawać się najtrudniejszy.

Na kanale jest także mnóstwo filmików z gramatyką, ale także takich dotyczących codziennych czynności, jak zakupy czy wizyta u lekarza, gdzie możecie poznać takie najbardziej przydatne zwroty. To może być bardzo pomocne dla tych, którzy mieszkają już w Holandii i chcieli by poznać bardziej takie zdania z życia codziennego.

Ten kanał to moje niedawne odkrycie i bardzo żałuję, że nie znalazłem go wcześniej. To, co podoba mi się najbardziej to jest to, że Kim na większości filmików mówi całkowicie po niderlandzku, także tłumacząc na przykład jakieś zagadnienia gramatyczne. Aktualnie dość aktywnie śledzę ten kanał.

Strona, którą polecam każdemu, kto zna angielski. To internetowy słownik, z którego na codzień korzystam. W darmowej wersji co prawda ilość haseł jest ograniczona, chociaż mi on w zupełności wystarcza. Oprócz sprawdzania tłumaczeń na język angielski (i na odwrót), możecie także korzystać ze słownika niderlandzko-niderlandzkiego.

NOS Journaal, czyli holenderski serwis informacyjny kanału NOS. Bardzo polecam dla osłuchania się z językiem.

To także serwis informacyjny, ale skierowany dla dzieci i młodzieży. Tutejsze materiały video czy artykuły pisane są nieco prostszym językiem, dzięki czemu program ten może być ciekawym dodatkiem do nauki.

  • De czy Het?

De czy het? Który rodzajnik jest właściwy dla danego rzeczownika? To częste pytanie, które zadają sobie osoby uczące się języka niderlandzkiego. Na szczęście są aplikacje dostępne na smartfony, które wszelkie wątpliwości pomogą nam rozwiązać. O aplikacjach tych bardziej szczegółowo pisałem w poniższym poście.

Ta strona sprawdzi się w przypadku nauki różnych języków, nie tylko niderlandzkiego. Ja o niej po raz pierwszy usłyszałem na kursie islandzkiego, a podczas mojej nauki niderlandzkiego strona ta okazała się niezwykle przydatna, w szczególności na samym początku.

Na Forvo możecie sprawdzić wymowę danego wyrazu. Nagrania pochodzą od rodzimych użytkowników języka. Często pod jednym słówkiem znajdziecie więcej nagrań. W opisie możecie także zobaczyć, czy osoba mówiąca jest z Holandii, czy na przykład z Belgii. Gorąco polecam tam zaglądać, jeśli macie jakiekolwiek watpliwości dotyczące wymowy, w szczególności na początku.

Wcześniej podawałem Wam linki, gdzie oglądać możecie wiadomości. Zdaję sobie sprawę, że oglądanie tego typu kanałów informacyjnych może wydawać się trudne, dlatego też przyjemniejsze w takiej sytuacji powinny być bajki. A tych znajdziecie mnóstwo na podanej powyżej przeze mnie stronce.

Masz wątpliwości co do odmiany jakiegoś czasownika? W takiej sytuacji powyższy link powinien okazać się bardzo pomocny. 🙂

Z jakich materiałów ty korzystasz?

A ty z jakich materiałów korzystasz ucząc się samodzielnie języka niderlandzkiego? Znasz któreś z powyższych stron, o których wspominałem? Jeśli nie to mam nadzieję, że chociaż część z nich okaże się dla Ciebie przydatna. Pamiętaj jednak, że każdy z nas ma swoje własne podejście do nauki języka. Nie zawsze to, co dla mnie było skuteczne i ciekawe, sprawdzi się u kogoś innego.

Natomiast jeśli masz swoje interesujące materiały, z których na codzień korzystasz, podziel się z nami nimi w komentarzach. Może akurat okażą się one bardzo wartościowe dla innych czytelników tego bloga. Ja osobiście również chętnie poznam nowe metody na samodzielną naukę języka niderlandzkiego.

3 thoughts on “Jak uczyć się samodzielnie języka niderlandzkiego?

  1. Ja również mam książkę do języka włoskiego firmy Edgard “Włoski nie gryzie” i zamierzam kupić taką jeszcze do języka niderlandzkiego. Bardzo polecam!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: